15 augustus herdenking Den Haag

indischmonumentdenhaag_nelly2

Persbericht van de Stichting Herdenking 15 Augustus 1945:
Zijne Majesteit de Koning aanwezig op 15 augustus bij 70 jaar herdenking einde van de Tweede Wereldoorlog bij het Indisch Monument in Den Haag.
Op 15 augustus is het dit jaar zeventig jaar geleden dat er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog in Zuidoost-Azië en daarmee voor het hele Koninkrijk der Nederlanden. Ons land herdenkt jaarlijks officieel op deze dag alle slachtoffers van de oorlog met Japan bij het Indisch Monument in Den Haag. Herdacht worden de militairen, de krijgsgevangenen, de mannen, vrouwen en kinderen in en buiten de kampen en de vele slachtoffers onder de Indonesische bevolking.
De NOS zendt 15 augustus de herdenking live uit op Nederland 1. De herdenking vindt vanaf 12.00 uur plaats bij het Indisch Monument aan de Professor B.M. Teldersweg te Den Haag. De gebruikelijke randprogrammering vindt dit jaar plaats in de namiddag in het Zuiderstrandtheater.

Kranslegging
Tijdens de herdenking legt Zijne Majesteit de Koning een krans voor de slachtoffers van de Japanse bezetting. Vervolgens legt de eerste generatie oorlogsslachtoffers twee kransen. Ook de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, Minister-President, Staatssecretaris van VWS en vertegenwoordigers van diverse landen die betrokken waren bij de oorlog in Zuidoost-Azië leggen kransen. Daarna is er een defilé langs het monument voor alle deelnemers.
Voorafgaand aan de herdenkingsplechtigheid op 15 augustus worden door toedoen van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigingen ter plaatse kransen gelegd op de erevelden waar Nederlandse oorlogsslachtoffers zijn begraven: in Indonesië, Thailand, Birma, Singapore, Hong Kong, Japan en Australië.
Jubileumboek
Dit jaar bestaat de Stichting Herdenking 15 Augustus 1945 35 jaar. In de loop der jaren zijn er tijdens de herdenkingen bij het Indisch Monument ontroerende voordrachten gehouden, gedichten voorgedragen en liederen gezongen. Deze spreken nog altijd tot de verbeelding. Daarom brengt de Stichting Herdenking 15 augustus 1945 in dit bijzondere herdenkingsjaar een jubileumboek uit, genaamd Gedeeld verleden. Mijn herinnering, jouw verhaal. Het bevat onder meer een bloemlezing van de vele voordrachten bij het Indisch Monument. Het boek is na de herdenking verkrijgbaar via www.indieherdenking.nl.

Nationaal symbool
In dit bijzondere herdenkingsjaar wordt een symbolisch draaginsigne geïntroduceerd dat rond 15 augustus door iedereen kan worden gedragen als teken van respect, verbondenheid en medeleven. Het is geïnspireerd op de Indische jasmijn, de Melati. Een bloem die kwetsbaar is, maar ook staat voor zelfvertrouwen en nieuw leven. De Melati is verkrijgbaar via http://www.indieherdenking.nl.  info@indieherdenking.nl
Thema: Gedeeld verleden. Mijn herinnering, jouw verhaal.
Dit jaar wordt de voordracht bij het Indisch Monument gehouden door Eric Schneider (1934), acteur, regisseur, toneelschrijver en beeldend kunstenaar en zijn zoon Beau

Schneider.
Eric Schneider werd geboren in Nederlands-Indië en kwam in 1946 met zijn ouders en broers naar Nederland. Schneider speelde zo’n 150 grote rollen, waaronder in de succesvolle tv-serie Stellenbosch. In 2013 stond hij samen met zijn zoon Beau in het theater. In 2014 ging het toneelstuk Moesson in première, dat gebaseerd is op het verhaal van Een tropische herinnering.

Nederlandse vlag uit gevangenkamp
Naast het Indisch Monument staat bij goed weer een historische vlag opgesteld. Gedurende de periode 1942-1945 is in kamp Ambarawa deze Nederlandse vlag verborgen gehouden. De vrouwen in het kamp hadden de vlag los getornd en de drie kleuren van de vlag apart verstopt. Na de bevrijding is de vlag met zorg aan elkaar genaaid en op 24 augustus 1945 gehesen in het gevangenenkamp Banjoebiroe. De vlag wordt beschikbaar gesteld door Museum Bronbeek.

Catalina vlucht
Tijdens de herdenking zal een PBY-5A Catalina vliegboot van de Stichting Exploitatie Catalina overvliegen. Van dit type vliegboot waren er 25 bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in gebruik bij de Marine Luchtvaartdienst in Nederlandsch Indië. Hun primaire taak was verkenning en transport, maar zij hebben ook bombardementsvluchten uitgevoerd op de Japanse vloot. Twaalf Nederlandse Catalina’s gingen in de strijd verloren, de overige konden uitwijken naar Australië of Ceylon.

Ik herdenk campagne
Dit jaar vindt er een mediacampagne plaats waarin op verschillende manieren bij de Nederlandse bevolking aandacht gevraagd wordt voor de herdenking. Diverse mensen wordt gevraagd waarom zij op 15 augustus herdenken. Deze persoonlijke verhalen worden via sociale media verspreid.

Organisatie
De Stichting Herdenking 15 Augustus 1945 organiseert de jaarlijkse nationale herdenking bij het Indisch Monument in Den Haag. Het middagprogramma wordt georganiseerd in samenwerking met het Indisch Herinneringscentrum (IHC).
De activiteiten van de Stichting Herdenking 15 Augustus 1945 worden mede mogelijk gemaakt door bijdragen van donateurs, subsidies van het Ministerie van VWS en het Vfonds (Nationaal Fonds voor Vrede, Vrijheid en Veteranenzorg). Stichting Herdenking 15 Augustus 1945 werkt samen met het Indisch Herinneringscentrum en Nationaal Comité 4 en 5 mei.

Advertentie
Dit bericht werd geplaatst in agenda - evenementen. Bookmark de permalink .

17 reacties op 15 augustus herdenking Den Haag

 1. Als kind de ontberingen van de 2e wereld oorlog meegemaakt in voormalig Nieuw Guinea . Nadat 1.000 man uit ons dorp Wardo Noord Biak op advies van de Gouverneur Generaal Tjarda van Stachouwer uit Batavia tewerkgesteld werd bij de Japanse onderneming NKK in Waren Momi , Ransiki.. als dwangarbeider..Slechts 200 zijn na de oorlog teruggkeerd waaronder ons gezin. Wij werden getransporteerd door de Daito Maru . Als wij per prauw vluchten door Japans bezit gebied dan lag ik in de prauw met onder mij de Nederlandse driekleur om straks te hijsen als wij bij de geallieerde zone varen om niet gebombardeerd te worden…door de geallieerde jagers..Helaas is Nieuw Guinea totaal buiten gelaten in de trauma verwerking van Japanse bezetting in de Oost.In het museum Bronbeek ligt een Nederrlandse driekleur welke de verzetsgroep in de Vogelkop van Kapitein Wiilem Geeroms aan koningin Wilhelmina werd aan geboden. Tijdens de 2e wereld oorlog is in heel Indie de Nederlands vlag gestreken , behalve in Merauke en Wisselmeren in Nieuw Guinea.omdat de Papoeas dr. Jan Victor de Buyn (Jungle Pimpernel) hebben beschermd en hadden overgebracht naar de Nederlande Regering in Brisbane , Autralie….Nooit geen enkele erkenning door Nederland ,erger nog verbannen uit de herdenkings monument voor Indie. Dat doet zeer !!!

  • Boeroeng zegt:

   Het is niet te doen om teksten en beelden bij het Indisch monument te Den Haag te zetten over alle verzetsactivteiten.
   Wel staat er dit op een paaltje:

  • Pierre de la Croix zegt:

   Ik voel met u mee, meneer Kaisiepo. Waarom legt u uw visitekaartje met hartenkreten niet neer bij het Bestuur van de Stichting “herdenking 15 augustus 1945”, om te beginnen. Misschien gaat daar een lampje branden en doet men er wat mee.

   Overigens, het verbaast mij van u te lezen dat “1.000 man uit ons dorp Wardo Noord Biak op advies van de Gouverneur Generaal Tjarda van Stachouwer uit Batavia tewerkgesteld werd bij de Japanse onderneming NKK in Waren Momi , Ransiki.. als dwangarbeider..”.

   Was dat vóór de capitulatie van NOI en zo ja, hoe zat dat precies? Ik kan mij nl. niet voorstellen dat de GG ná de totale overgave dat advies zou hebben gegeven, tenzij daartoe door de Japanners “at gunpoint” gedwongen. De GG was immers niet gevlucht en heeft zijn gevangenschap dacht ik tot einde oorlog uitgezeten in het Japanse wingewest Mantsjoerije.

   Aan wie trouwens zou de GG dat advies hebben gegeven, aan de Japanners of aan de inwoners van kampong Wardo zelve?

   Pak Pierre

 2. bo keller zegt:

  Voordat er meer onduidelijke gegevens /vragen op
  deze site naar voren komen ,kunt U nmi bij deze
  instelling goed terecht.
  http://www.west-papua.nl/handige_links.htm
  siBo

  • Pierre de la Croix zegt:

   Ach … ik wilde de antwoorden op mijn vragen graag “right from the horse’s mouth” horen.

   Vergeef mij de beeldspraak.

   Pak Pierre

 3. bokeller zegt:

  Pak Pierre,
  Was eigenlijk voor een ieder die interesse heeft in deze zaken,
  want eigenlijk is het voor mij heel onduidelijk wat de hr.Kaisiepo
  naar voren wilt brengen.
  Hr.Kaisiepo is nl. een heel bekend persoon .Zie;

  Overleg met het kabinet van Vanuatu in Genève
  vauatu_et_al Op de onderstaande foto vlnr: Vice-Premier tevens Minister van Buitenlandse Zaken Edward Natapei, West Papua President in Exile Bernard Kaisiëpo Ms., Premier Moana Carcasses Kalosil..

  Archive: Faleomavaega held hearing
  siBo

  • Pierre de la Croix zegt:

   Omdat de heer K. op bepaalde punten in zijn betoog ook voor mij onduidelijk is geweest, heb ik hem een paar vragen gesteld. Ik heb niets kwaads in de zin.

   Pak Pierre

 4. peterflohr zegt:

  Dit is op Peter Flohr herblogden reageerde:
  Belangrijk!

 5. Boeroeng zegt:

  Het is ook wel zo dat er te weinig verhalen en historisch verantwoorde producties zijn over de bevolking van NNG onder de Japanse bezetting. Mensen moeten vooral zelf hun verhalen doorvertellen, opschrijven, historisch onderzoek stimuleren..
  Zo is er in Nederland ook relatief weinig beschreven hoe alle Indonesische bevolkingsgroepen die oorlog en de Japanse bezetting doorkwamen.
  Geschiedschrijving is etnocentrisch, fact of life. Verwacht ook niet teveel verhalen in Nederland over de Italianen in de oorlog. Of over de Roemenen.

  • Pierre de la Croix zegt:

   Geschiedschrijving is etnocentrisch. Lijkt me logisch. Een volk kan niet alles wat in de wereld is gebeurd behappen. Laat de Indonesiërs dus hun eigen geschiedenis beschrijven, ook die van het land tijdens de Japanse bezetting 1942- 1945.

   Zo de Papoea’s van voormalig NNG dat willen, nu woonachtig in eigen land of in ballingschap, dan kunnen ook zij hun eigen geschiedschrijving ter hand nemen. Vrijheid blijheid. Ik was v.w.b. het relaas van de heer Ben Kaisiepo alleen maar geïnteresseerd in hoe het nu precies zit met dat “advies” van de laatste GG van NOI, de heer Tjarda van S.S., over de bewoners van zijn dorp. Want wie aan geschiedschrijving doet, die moet het wel zorgvuldig doen.

   Pak Pierre

  • RLMertens zegt:

   @Kaisiepo ms. Gaf gg.Tjarda v.S , in gevangenschap, aan Japan het advies…? Of is dit advies van ; vóór de Japanse aanval 1942….? En wie/wat heeft peterflohr; Dit is op Peter Flohr… ermee te maken? Met Tjarda vS? Graag wat duidelijkheid svp. (ook voor PakP; right from horse’s mouth!)

   • Boeroeng zegt:

    Peter Flohr zette de link van dit topic op zijn wordpress.comsite en toen maakte wordpress.com automatisch uit zijn naam een reactie in dit topic.

    • Pierre de la Croix zegt:

     Nou …. dan moeten we het doen met de verlossende woorden van de heer Ben Kaisiepo.

     Wie tipt hem dat hier op deze site wordt gesmacht naar zijn antwoord?

     Zo GG Tjarda van SS zijn “advies” zou hebben gegeven nog vóór de Japanse bezetting van NOI een feit was, dan zie ik bepaalde advocaten alweer vergenoegd in de handen wrijven en vervolgens hun vingers aflikken. De Nederlandse staat kan dan immers gesued worden namens de nabestaanden van de Papoea remoesja’s (laat ik ze maar even zo noemen), die kennelijk – volgens de heer Kaisiepo – slachtoffer werden van het “advies”.

     Hoewel …. was NOI formeel niet een zelfstandige BV wier rechten en plichten lock, stock and barrel werden overgenomen door de staat Indonesia?

     Muulek dese. “Lock, stock and barrel” zijn bij mijn weten geen juridische termen. Ook niet in het Engelse recht (v.w.b. de “barrel” wellicht in het Schotse).

     Pak Pierre

    • PLemon zegt:

     @PdelaX ” …was v.w.b. het relaas van de heer Ben Kaisiepo alleen maar geïnteresseerd in hoe het nu precies zit met dat “advies” van de laatste GG van NOI, ”

     U kunt u hart ophalen vwb de Informatie over het laatste bolwerk van Nederland in de Gordel van Smaragd….
     *** Uit de gedetailleerde geschiedschrijving over het grote eiland : Papoea; een geschiedenis door Dirk Vlasblom pagina 129 ( 671 p.)

     Aan de zuidwestkust van Biak ligt de kampong Wardo, bakermat van on- der meer de Kaisiepo-clan, die in de naoorlogse geschiedenis van Nieuw- Guinea een belangrijke rol zou spelen. Voor de komst van de zending gold Wardo als de ‘kanken Koreri’, de deur naar de heilstaat. Uit de op één na grootste clan van Wardo, Maker, zou de Messiasfiguur Manarmakeri stam- men. Deze clan beschouwde zichzelf als de ‘bewaker van de deur’ en heeft in de loop van vele generaties menig valse konor ontmaskerd. Een beroem- de mambri(held) van Wardo Kaisubu Maker, had al in  de zending ver- zocht om een guru te sturen. De Kaisiepo’s namen de Ambonees, Julius Abrahams, in huis en garandeerden zo zijn veiligheid.
     Toen de Japanners kwamen, was Wardo een kampong van trouwe chris- tenen. Zij verweerden zich heftig tegen de Koreri-beweging en op  janu- ari  trok Birmori met een legertje van  man op tegen Wardo, met de bedoeling het dorp te verwoesten. De nacht voor de aanval kreeg hij echter een visioen. Manarmakeri zou hem hebben gezegd: ‘Wardo heeft geen schuld, doe hun geen overlast aan.’ Daarop trok het legertje zich terug. De bewoners van Wardo waren echter bang geworden en vroegen de Japanners om bescherming. Het verzoek is vele malen herhaald, maar werd genegeerd totdat Japan gebrek aan koelies kreeg. In september  is bijna heel War- do over zee geëvacueerd naar Manokwari. De zendingsguru Markus Kaisie- po*is enkele malen opgetreden als bemiddelaar tussen de Japanse autoritei- ten en opstandige Koreri-aanhangers. Markus werkte in - voor de Japanners in Manokwari en werd na de oorlog een prominente Papoeanatio- nalist.

     http://www.papuaerfgoed.org/files/Vlasblom%202004-Papoea-Ms-Final-Draft.pdf

    • Pierre de la Croix zegt:

     Heer Lemon,

     Dank voor de verwijzing naar het boek van Dirk Vlasblom. Ik heb rond het begin en pagina 129 al wat aan “cherry picking” gedaan. Een wereldje ging voor mij open.

     Nieuw Guinea, thans Papoea, is voor mij een blinde vlek op de wereldkaart. Ik heb mij in de geest intens met land en volk bemoeid in de dagen dat “de Boeng” het land als Irian Barat claimde, tot het moment dat hij zijn zin kreeg. De overdracht aan Indonesia heb ik als zeer onrechtvaardig ervaren. Als goed realist begreep ik evenwel ook dat Nederland, gegeven de politieke situatie, niet anders kon.

     Om de ergernis en frustratie over die overdracht niet als ballast met mij mee te hoeven zeulen besloot ik mij verder af te sluiten voor nieuws uit het gebied. Dat lukte natuurlijk niet altijd. Zo ook toen onder dit topic over de 15 aug herdenking het schrijven van de heer Ben Kaisiepo opdook. Een schrijven met “iets”, dat mijn nieuwsgierigheid had gewekt. Dan wil ik over dat “iets” wel meer weten. Krijg ik geen bevredigend antwoord, ook goed.

     Pak Pierre

    • RLMertens zegt:

     @pp.lemon.boeroeng; Het verhaal gaat zo; ‘de nacht van de aanval kreeg hij een visioen dat een witte man; de GG v.Starkenborch, de Japanners had gewezen op het dorp Wardo voor arbeidsinzet.
     Want op hetzelfde moment werd koud kleumende GG, krijgsgevangene in Mantsoerije, dromend over wat te doen, na de oorlog met Nw.Guinea, door de Japanse wacht gecommandeerd aan het werk te gaan op het vliegveld’.
     Een bovenaardse communicatie, die alleen door natuur volkeren wordt ervaren.
     En voor een realist niet vatbaar wordt geacht.

    • Jan A. Somers zegt:

     Ik heb het ook niet begrepen. Sta ik dus niet alleen in.

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.